niedziela, 28 listopada 2010

Przystosowanie chomika dżungarskiego do środowiska

Chomiki dżungarskie mają futerko bardzo gęste, puszyste i przylegające do ciała. Taka okrywa włosowa zapewnia im komfort w niesprzyjających warunkach środowiska. Bujny puchowy podszerstek chroni przed mrozami. Dodatkową ochroną jest warstwa powietrza gromadząca się między włosami podszerstka, która się nagrzewa od ciepła ciała zwierzęcia. Powietrze to utrzymuję się tuż przy skórze, nie wydostaje się na zewnątrz dzięki szczelnie przylegającym do siebie włosom okrywowym. Dlatego chomiki tak wiele czasu poświęcają na układanie i pielęgnację futerka. Gdy jest zbyt gorąco chomiki mają zmierzwioną okrywę włosową, tak by powietrze dostosowało się do skóry i chłodziło ją. Inną cechą dobrze ułożonej okrywy włosowej jest to, że nie stawia ona oporu przy poruszaniu się po podziemnych tunelach. 
Chomik dżungarski jest swoistym ewenementem jeśli chodzi o owłosienie kończyn. Jego łapki i stopki są pokryte gęstym, białym futerkiem, które chroni go przed chłodem zmarzniętej i gorącem nagrzanej ziemi. 


Ważną cechą przystosowania jest ochronne umaszczenie. Jego popielato-szara okrywa znakomicie maskuje chomika na ziemi wśród kamieni lub trawy i dzięki temu podczas zmierzchu staje się niewidoczny dla drapieżników. Charakterystyczna cecha podgatunku zachodnioazjatyckiego - zimą bieleje, również doskonale go chroni. Szata zimowa jest dłuższa i jeszcze bardziej puszysta. Czarna pozostaje jedynie, charakterystyczna dla tego gatunku, pręga biegnąca wzdłuż ciała, od głowy do ogona.

1 komentarz: